Ha megvan a munkahely, örülhetünk. Amint fizetést kapunk, jönni fog a pénz, s az egyensúly rövid idő alatt pozitívba billen, főleg ha nem iszunk, nem dohányzunk… utóbb említett élvezeti cikkek ára ugyanis – nagyon is helyesen – csillagászati. ha cigizel, jobb ha ki sem jössz, nem fogja megérni!
Ha elkezdtünk dolgozni, jó, ha minél előbb beszerezzük a brit TB-számot. Ehhez telefonálnunk kell, mégpedig angolul. Innentől kezdve ismét problémás a „kimennék Angliába dolgozni, nem tudok semmit angolul, bármilyen munkát elvállalok, aki tud segítsen” típusú hozzáállás. A hívandó szám 0845 600 0643, ahol a lakóhely szerinti illetékes Jobcentre Plus irodába fogunk időpontot kapni az NI-interview céljából. Az interjún bizonyítanunk kell majd a lakcímünket, s azt, hogy elkezdtünk dolgozni. Ha nem kezdtünk el dolgozni, akkor bizonyítani kell, hogy munkát keresünk. Ezt elutasító levelekkel, esetleg állásközvetítőnél megtörtént regisztráció igazolásával. Ismét figyelem! Ne fizess az állásközvetítőnek!!! Lehetséges, hogy időpontot nem azonnal kapunk, hanem levélben értesítenek. A kapott időpontra mindenképpen kérjünk a munkáltatónktól szabadnapot, ugyanis az új időpont lehet, hogy hetekkel később lenne, ha az elsőt nem fogadjuk el.
Ha megvan az NI-szám, kapunk egy levelet a Jobcentreplus-tól, amelyben értesítenek róla, hogy megvan, és hogy mi az, és hogy később küldenek egy kis kártyát, ami e számot tartalmazza.
Amint tudjuk az NI-számunkat, szóljunk a munkáltatónknak, hogy megvan, s mondjuk meg neki. Jó, ha ez sikerül még az első fizetésünk feldolgozása előtt, ellenkező esetben horribilis adóelőleget fognak levonni a fizetésünkből. Legalábbis sokak jártak így, furcsa módon nekem már az elsőnél, NI szám nélkül még, sem vontak le túl sokat.