Egészségügy

Ha találtunk szállást, mehetünk akár munkát keresni azonnal, de jó, ha egy háziorvosnál is bejelentkezünk. A háziorvost Angliában GP-nek rövidítik, de az épületekre Surgery, Medical Centre esetleg Health Centre van kiírva.
Regisztrációhoz az ég világon semmi másra nem lesz szükség, mint egy okmányra, ami igazolja az EGT vagy svájci állampolgárságunkat, azaz érvényes személyi igazolvány vagy útlevél. Itt kivételesen csak kérdezik a lakcímet, s azt nem kell igazolni is. Néhol csak kikérdeznek, máshol egy vizsgálat is van egy nővérrel, aki megméri a súlyt, magasságot, vérnyomást, meghallgatja a szívünket, tüdőnket stb.
Vizitdíj nincs!
és
az Egyesült Királyságban az egészségügyi intézményeket
nem érdekli a társadalombiztosítási szám!
Helyette postáznak majd egy kis lapot, amin lesz az NHS-számunk. Állítólag ez igazolja, hogy jogosultak vagyunk az ingyenes egészségügyi ellátásra, de a valóságban akkor is ellátnak egy kórházban sürgős esetben mindenféle anyagi következmény nélkül, ha se nem bizonyítod az állampolgárságod, se nem fizetsz TB-t az országban. Nővérem elájult az utcán, bevitték a kórházba, még azt se kérdezték milyen állampolgár, senkit nem érdekelt a TB-száma sem az NHS száma, mégis ellátták.

A gondok akkor kezdődnek, ha bajunk van… Nem úgy megy ugyanis, hogy felkeltem reggel, rosszul vagyok, elmegyek orvoshoz, egy frászt! Felhívom az orvost, esetleg beugrok a recepcióra. Minden orvosi rendelőnek recepciója van, bent a rendelőben az orvosnak asszisztense viszont nincs. Szóval, felhívom a rendelőt, és időpontot kell kérni, amit vagy 3 nap múlva kapok… vagy 2 hét múlva, addigra meg vagy meggyógyulok, vagy belehalok… de ajándék lónak ugye ne nézd a fogát. (értsd. ingyenes egészségügyi ellátás)
Innentől kezdve, tehát ha már van munkahelyed, neked kell eldönteni, hogy mész dolgozni vagy sem, magadnak általában 7 egymást követő naptári napot igazolhatsz, rendszerint csak a negyedik naptól kapsz rá táppénzt. 7 napon túl pedig csak akkor kapsz táppénzt, ha az orvos aztán kiállít egy igazolást, amit általában kunyerálni kell tőlük. A hálapénzt felejtsétek el, az egy kelet-európai ökörség!!!! Az orvosnak van fizetése, (mégpedig elég csinos) amit azért kap, hogy ellásson minket. Mit gondoltok, miből kapja? A mi adónkból, s ez itt ismeretes, s az orvosok nem hálapénzért járnak be rendelni.
Ha mégis sürgősnek véljük a bajunkat (ami haldoklást jelent), akkor jobb, ha egyenesen a mentőket hívjuk. Az általános segélyhívó szám egész Európában 112, de a 911 is működik. Ezeket tényleg csak haldoklás esetén kell hívni, a mentők közvetlen száma pedig 999. A 112 hívható még akkor is egy mobiltelefonról, ha nincs is benne SIM-kártya! (A helyzet Magyarországon is hasonló.)
Van ezen kívül az úgynevezett Walk-in Centre. Ide lehet menni időpont egyeztetés nélkül, ha valami bajunk van, elbeszélgetni a recepcióssal, hogy miért jöttünk, majd több óra várakozás után, elviselve a gyerekek ordítását és visítását, találkozunk egy nővérrel. Orvosra ne számíts, arra vagy megvárod az időpontot a GP-nél, vagy tényleg haldokolni kell. A walk-in centre inkább apró sérülésekre való, a baleseti sebészethez tudnám hasonlítani.
Sok gyógyszer ingyen jár, némelyik bizonyos esetekben jár ingyen, ha viszont kell is fizetni, a gyógyszerügynök nem a mi zsebünkből gazdagszik meg. Míg Magyarországon gyógyszer-értékesítő ügynökök járnak a háziorvosokra ösztönözve őket a minél több pirula felírására ha szüksége van rá a betegnek és hipochondernek, ha nem, addig az Egyesült Királyságban gyógyszerkiváltási díj van. Ha 1 doboz valamit írnak fel, akkor is ugyanannyit kell fizetni, mintha 6-8 félét írtak volna fel. Rögzített ára van tehát. Segélyen élőknek általában minden ingyen jár (tudnám, hogy akkor minek nekik a segély???), a fogamzásgátló tabletták mindenkinek ingyenesek, és a nővér írja fel, orvoshoz nem kell ezért menni. Lányoknak 3 évente esedékes a méhnyakrák-szűrés, de érdemes az elején letudni.
Fogorvos
A magyar SZTK-val ellentétben, itt nem ingyenes a fogászat. A magánrendelést felejtsük el, mert azt még jó fizetésnek számító bérből sem engedheti meg magának nagyjából senki. Azonban az NHS fogászat viszonylag egyszerű. Ugyanúgy regisztrálni kell a recepción, mint a GP-nél, s kapunk egy időpontot ellenőrzésre. Vigyázat, már az ellenőrzés is 16 font körül van, azonban, ha nincsen más gubanc, ezért az összegért kaphatunk fogkőlecsiszolást és hasonló apróságokat. Ha mégis kell tömni, húzni, gyökérkezelni, ez is összesen kevesebb lesz, mint 50 font (beleértve a korábbi 16 fontot), függetlenül attól, hogy hány fogat kell tömni, húzni, gyökérkezelni. Tehát pl elmész ellenőrzésre, megállapítják, hogy be kell tömni egy fogadat, végül 44 font körül fogsz fizetni. Azonban, ha kell egyet tömni, egyet húzni, kettőt gyökérkezelni, akkor is csak ennyit fizetsz, és nem foganként.
Ugye mekkora téveszme az, hogy milyen drága is az angol fogászat???
Tipp: Angliában nagy az igény képzett, nagy tapasztalattal rendelkező fogorvosokra mivel itt már három és fél év alatt lehet valakiből fogorvos. Ez Európa más országaiban elképzelhetetlen