Munkakeresés

Ha találtunk szobát, nekiállhatunk a munkakeresésnek. De kereshetünk munkát még a hotelből is, ahol kezdtünk, hiszen akkor a munkahely szerint tudunk lehetőleg jó helyen szobát találni. A munkakeresés a szokásos módon történik; újság, Internet, stb. A munkaügyi központ címe www.jobcentreplus.gov.uk, ahol munkát kereshetünk ágazat, lakhely időbeosztás stb szerint. Ha felhívjuk a Jobseeker’s Direct telefonszámát, egyből megkérdezik az NI (National Insurance, társadalombiztosítás) számunkat, amink nyilván még nincs. Semmi gond, helyette megkérdezik, mikor születtünk. Ha viszont munkaadót hívunk, jó tudnunk, hogy nem biztos, hogy ő tudja, amit mi tudunk. Márpedig azt, hogy magyar állampolgárnak nem kell munkavállalási engedély, se NI szám a munkába álláshoz, sőt már a WRS sem kell többé. Hajlamosak úgy gondolni, hogy NI szám nélkül nem lehet valakit alkalmazni, pedig hogyne lehetne. Ezt bizonyítja az is, hogy a WRS nyomtatványon, amit munkába-állás után kellett kitölteni és feladni (már nem kell), van egy olyan kérdés, hogy „NI számod (ha már van):”. Ez a "ha már van" mindent igazol. Igazolja, hogy akkor is lehet dolgozni, ha még nincs. Ezért volt érdemes a WRS nyomtatványt már akkor beszereznünk, amikor még nem is találtunk munkát. Így ugyanis volt mit megmutassunk a munkaadónak, ami minket igazol. Ideillő megjegyeznem, hogy ezeknek mániájuk, hogy bizonyíts ezt meg azt, de mivel nincsenek tisztában a saját jogszabályaikkal, az Európai direktívákkal meg pláne…, kénytelenek vagyunk a törvényeket is mi magunk bizonyítani nekik. NI szám igénylése munkahely nélkül ugyanis sokkal lehetetlenebb, mint munkába állni NI-szám nélkül, de korántsem lehetetlen.
Másik problémás pont a bankszámlanyitás. Az angolok imádnak egymásra mutogatni. Ha bemegyünk egy bankba, hogy számlát nyitnánk, esetleg azt mondják, hogy ahhoz előbb munkahely kell… sok munkáltató viszont nem vesz fel addig, amíg nincs bankszámlánk. Hazudik mindkettő, ne tágítsunk. Mivel e bekezdés a munkahelykeresésről szól, itt a munkaadóhoz intézendő szózat szövege található: „Miért ne kezdhetnék el dolgozni, s majd utána megnyitom a számlát? Talán előre akar fizetni??? (’Why couldn’t I start working before opening a bank account? Do you want to pay me before I start working?’) Ha nem, akkor „miért nem jó Önnek, ha addigra elintézem, amikor elkezdik feldolgozni a fizetésemet?” (’What’s the problem with opening a bank account after I’ve started working?’) Ennyi. Megpróbálja majd megmagyarázni, de erre nincs értelmes válasz. Egyszerűen nem létezik. Ha állásközvetítő irodával próbálkozunk (Employment Agency, Recruitment Agency), ne tágítsunk, ha mindenáron az egyesült királysági múltunkról érdeklődnek. Nekik szokásuk elvárni, hogy már legyen mindenünk, holott jogilag semmi másra nincs szükség, mint egy lakcímre, és egy útlevélre VAGY személyi igazolványra, amely igazolja EU/EGT állampolgárságunkat. (Román és bolgár állampolgárok esetében ez még nem elég, de bárki más esetében igen.)
Ha valaki mindezt tudja, s így alkalmazni kezd minket NI-szám, netán bankszámla nélkül is, akkor a következőket szokás kérni:
·        P45, ez egy nyomtatvány, amit az előző munkahely bocsát ki, s postáz a címünkre, amikor elhagyjuk őket, vagy
·        P46, amennyiben nem volt előző munkahelyünk, vagy másodállást vállalunk, így a régi helyen nem szűnt meg a munkaviszonyunk, gyakorlatilag bármely esetben, ha nincs P45-ünk
A P45 egy összesítés az adott adóévben, adott munkáltatónál keresett bruttó és nettó fizetésről, a munkaviszony megszűnésének dátumáról, a levont adóról stb. Annyi a lényege, hogy a következő munkáltató ebből tudja meg, hogy ki hol tart a jövedelemben az adott évben, s ez alapján számítják a levonásokat.
A P46-ot már az új munkáltató adja, hogy töltsük ki, amennyiben egyáltalán, vagy még nincs P45-ünk. Ez egy nyilatkozat, ahol ki kell jelenteni, hogy ez az egyetlen munkahelyünk-e, vagy van-e, volt-e másik már az adott adóévben. Ezek alapján, s az adóhivatal közreműködésével döntik el, hogy ki mennyi adót, TB-t fog levonni.
Jelenleg évi £7475 kereset adómentes. Az azon felüli részért kell csak adót fizetni. Munkavállalói járulék az Egyesült Királyásgban nincs. Amennyiben valaki legfeljebb évi £7475 fontot keres, abból SEMMI adót nem kell fizetni. A TB kicsit más, az nem összesített, de erre most nincs kedvem kitérni. Ha nem volt időben NI-számunk és/vagy P45-ünk, akkor fognak levonni, de amint beszereztük a dolgokat, elvileg jóváírják. Így sikerülhet, hogy amikor egy héten számítunk kb. £200 fontra, egyszercsak azt vesszük észre, hogy £400-at kaptunk. Adó és NI táblázatok (angol).
A kormány döntése alapján 2009. április 1-től a teljes munkaidőben foglalkoztatottaknak évi 28 nap fizetett szabadság jár, de ebbe bele van foglalva a 8 ünnepnap is, így cserébe az ünnepnapokon dolgozásért nem feltétlen jár pótlék. Ennek ellenére december 25-ére és január 1-re szoktak adni dupla fizetést, kivéve, ha nagyon smucig a munkaadó. Ne lepődj meg, ha a szerződésedben 20 nap szabadságot írnak, a 20 + 8 ünnepnap adja ki a 28-at. Vannak szerződések, ahova azonban eleve azt írják, hogy 28 nap beleértve az ünnepnapokat. Én az utóbbit jobban kedvelem, sajnos az enyémben pont nem így van leírva.