Jogosítvány
Érdemes elgondolkodni, hogy le akarjuk-e cserélni a magyar jogosítványunkat, ha van. Ez ugyanis felesleges költség is lehet, de előnyünk is származhat belőle. Bizonyos esetekben azonban le kell cserélni.
Előnyei:
- lesz egy brit hivatal által kiállított személyazonosságot igazoló okmányunk, amit az ügyintézők már láttak
- lakcím igazolására is alkalmas
- ha vezetni is fogunk, kevesebb macerára kell számítanunk szabálysértés esetén, ugyanis külföldi jogosítvánnyal a legkisebb szabálysértés esetén is automatikusan Őfelsége Bíróságára kerül az ügy!!! Angol jogosítvánnyal pedig csak a büntetés és a bűntetőpont jár.
(újabb információim szerint EGT-s jogosítványon lehetséges alkalmazni a büntetőpont-rendszert, szóval lehet, hogy a külföldi jogosítvány a nem európait jelenti)
- annak is lehet, akinek nincs is jogosítványa (Provisional, tanuló jogosítvány)
Hátrányok:
- Talán felesleges fizetni érte
- Ha vezetni fogunk, külön kell küzdenünk majd azért, hogy a biztosító elismerje, hogy nem az óta van jogosítványunk, amióta lecseréltük az egyik rózsaszín műanyag kártyát a másikra
Amennyiben több, mint 3 éve vagy folyamatosan az Egyesült Államok lakosa, onnantól kezdve nem vezethetsz EU-s jogosítvánnyal sem, hanem le kell cserélned angol jogosítványra!
A tanuló jogosítvánnyal is vezethetünk akkor, ha mellettünk olyan személy ül, akinek legalább 3 éve van teljes jogosítványa, s az autón elől, hátul és mindkét oldalon, jól látható L matrica van felragasztva.
Tanuló jogosítványt bárki igényelhet, ehhez a postahivatalokban beszerezhető a nyomtatvány kitöltése szükséges, valamint szokásos módon útlevelünk vagy személyi igazolványunk és néhány fénykép elküldése a DVLA címére. Fizethetünk érte csekken például, ekkor a csekket is mellékelni kell vagy fizethetünk a postán az ügyintézőnél. A pontos cím megtalálható a nyomtatványon, de általában DVLA Swansea és egy irányítószám az egész.
Elvileg lehet igényelni Interneten is, de csak annak aki már legalább három éve rendelkezik nagy-britanniai lakcímmel. (tehát észak-írországi cím ezúttal nem jó, nem téves a Nagy-Britannia megnevezés)
Akinek már van jogosítványa, lecserélheti. A magyar jogosítvány elvileg teljes mértékben kompatibilis, korábban említettem, hogy nem is biztos, hogy érdemes lecserélnünk. Ha viszont nem cseréljük le, akkor soha ne szabálytalankodjunk! Soha! A legkisebb szabálysértés miatt is bíróságra megy az ügy, mert nem tudják alkalmazni a bűntetőpont rendszert (annak ellenérre, hogy mindenhol azt olvashatjuk, hogy az EGT-n belül rendőrségi együttműködés van…).
Közlekedési morál
Angliában máshogyan közlekedünk, mint Magyarországon. Na nem csak azért, mert a baloldalon kell haladni, hanem az alább felsorolt különbségek is felmerülnek:
- sebességet csak akkor mérnek, ha ez ki is van táblázva, igaz elég gyakori a fix telepítésű automata kamera
- autópályán 70 MPH a megengedett maximum, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy büntetlenül lehet nyomni a gázt, ameddig a kocsi bírja
- a gyorshajtás Magyarországhoz hasonlóan teljesen megszokott dolog, de az autósok sokkal udvariasabbak, például, ha sávot akarunk váltani ezért indexelünk, legfeljebb a harmadik beenged (hányadik enged be Magyarországon? A háromszázadik?)
- Belvárosi csúcsforgalmak idején többé-kevésbé működik a cipzár elv; különböző irányból érkező sávok összefutásakor egy autó innen, egy onnan megy. Ha az elsőbbségi szabályokat néznénk, a belvárosokban délután 3-tól este 7-ig várhatnánk a lyukat, ahol bemehetnénk, de nem lenne
- Lámpával el nem látott gyalogátkelőnél meg kell és meg is állnak, ha jön a gyalogos. (Ez otthon még utópia…)
- Angliában körforgalom-mánia van, nem ritka a háromsávos sem. A belső sáv használatos, azért van, hogy használjuk. Amennyiben a hatodik kijáraton óhajtunk kimenni, nem szokás a külső sávban keringeni. A legbelsőből is kiengednek, de az irányjelző használata erősen javasolt!