The departure

Several low-cost airlines operate flights from Europe to the UK, like easyJet or jet2, however, British Airways is not much more expensive and offer routes that involves easy flight connections at London Heathrow if you fly to another UK city. I strongly suggest you to avoid connecting flights at Paris CDG or Amsterdam Shipol. Amsterdam is not too bad, but Paris is horrible as some flight connection times are too tight to get your connecting flight! London is the easiest.

All flights can be booked via the Internet by all major debit card, some also accept paypal.

A másik fontos dolog, hogy ha munkát keresni megyünk ki, biztosítsuk a hazautazás anyagi fedezetét arra az esetre, ha nem jönnének be a számításaink. Legyünk határozottak, ne áltassuk magunkat azzal, hogy az érkezés másnapján lesz munkahelyünk. Nekem 3 hetembe került, s szerencsésnek mondhatom magamat.

Munkaközvetítők:

Amennyiben sikerült találnunk megfelelő munkaközvetítőt (a megfelelő alatt értem, hogy nem szed regisztrációs díjat, van hivatalos honlapja, vezetékes telefonszáma, irodája, adószáma stb), viszonylag könnyű dolgunk lesz, feltéve, hogy találtak nekünk való állást. Ez esetben ugyanis az iroda rendszerint elintézi nekünk a szállást is, néhány esetben a kiutazást is. Itt kell megjegyezni néhány dolgot, melyre érdemes figyelni. Ha egy iroda nem kért regisztrációs díjat, s még a kiutazásunk költségét is állja, nyert ügyünk van, szinte biztos, hogy nem átverés, hiszen költöttek a repülőjegyünkre, gyakorlatilag nekünk semmibe nem kerül elindulni az úton. Cserébe azonban rendszerint el is várnak valamit. A kapott munkahelyen határozott ideig nem mondhatunk fel, ha mégis megtesszük, az utolsó fizetésünkből levonják a kiutazás költségét. Amennyiben egy iroda regisztrációs díjat is kér, s a kiutazást sem állja legyen gyanús, hiszen semmit nem kockáztatnak! Lehet, hogy csak meg akarnak szabadulni tőlünk, aztán leshetünk a brit reptéren, ahova érkeztünk, hogy sehol senki nem vár ránk, s még vissza jegyünk sincs, talán szállásunk sem. A magyar fizetésből megspórolt pénz pedig nem lesz hosszú időre elég.

Felejtsük el azt, hogy Internetes fórumokon a már kint élőket zaklatunk a "kimennék Angliába, nem tudok semmit angolul, bármilyen munkát elvállalok, aki tud segítsen" szöveggel!

Mit vigyünk?

Röviden: személyi igazolványt, útlevelet, jogosítvány, ha van.

Bár az EU/EGT tagállamok bármelyikében az Európai Gazdasági Térség bármely államában kiállított személyi igazolvány az útlevéllel egyenértékű dokumentum, ezt a brit ügyintézők nem tanulták meg, ezért biztonságosabb, ha útlevelet is viszünk. Rengeteg helyen tapasztalhatjuk, hogy a személyi igazolványra csak lesnek, hiába van leírva minden hivatalos weblapon, hogy "passport or EEA national ID card", ők ezt nem tanulták meg. A leghivatalosabb helyeken ugyan szó nélkül elfogadják (határátkelés, belügyminisztérium, közlekedési főfelügyelet), de az egyszerű munkáltató HR asszisztense nem biztos, hogy kellően képzett. Sok helyen tapasztalhatjuk majd, hogy a brit szakemberek eltérően értelmezik a hozzáértés fogalmát, mint mi, ezért az sem árt, ha magunkkal hordjuk a hivatalos weblapokról kinyomtatott naprakész információkat. Azért is jó, ha van nálunk mind útlevél, mind személyi igazolvány, mert a hivatalos ügyek intézéséhez ezeket postán kell küldözgetni. Ez magyar szemmel nagyon durván hangzik, de itt ez van. Itt nem tilos, hanem kötelező az eredeti dokumentumok postázgatása! Ezért jó, ha tartunk magunknál egy útlevelet, hogy a kevésbé képzett "szakemberek" is elfogadják, postán meg küldözgethetjük a személyinket, a hivatalos szervek fel fogják ismerni. Ha viszont elveszne, a személyi igazolványt a nagykövetség nem pótolja, csak az útlevelet! Azonban, az útlevéllel ilyenkor a következő hazautazásod alkalmával bemész az okmányirodába, s csináltathatsz új személyit, de az se baj, ha nem. Most, hogy már nincs WRS, nemnagyon kell elküldözgetni őket majd sehova, kivéve, ha akarsz kék-kártyát, amit ne akarj, mert felesleges, vagy ha tanulójogosítványt akarsz kiváltani. Máshova nem valószínű, hogy postázni kéne.

A hivatalos lapok azt írják, vigyünk születési anyakönyvi kivonatot. Minek? Kit érdekel a mi 30 éves, kizárólag magyarul írt, vöröscsillagos anyakönyvi kivonatunk??? Bocs, biztos van már, akinek új van, hiszen 21 éve nem vöröscsillagos. Senkit nem érdekel. Én elhoztam, soha sehova nem kellett.

Biztosítás

Ha még indulás előtt otthon beszerzed a magyar EHIC kártyát (European Health Insurance Card), máris biztosított vagy 31 európai országban, azaz az összes EGT tagállamban és még Svájcban is. Külön utasbiztosítást kötni felesleges, mert olyasmire fog biztosítani, amire amúgy is biztosított vagy, vagy ami semmilyen körülmények között sem lesz szükséges. Nem beszélve arról, hogy amikor az Egyesült Királyságban elmész egy egészségügyi intézménybe, senkit nem érdekel, hogy van-e biztosításod, elég igazolni az EGT vagy svájci állampolgárságot, bár emlékeim szerint még ezt sem kellett... elláttak volna bárkit, szó nélkül.

A magyar EHIC kártyád érvénytelenné válik, amint beilleszkedtél a fogadó tagállam társadalombiztosítási rendszerébe, ebben a pillanatban érdemes megigényelni a UK verziót. Ezt itt teheted meg miután van hol laknod: https://www.ehic.org.uk/Internet/startApplication.do

Telefon

Vigyünk egy kártya-független telefont, s az első kinti boltban vegyünk bele SIM-kártyát. Enélkül esélyünk sincs. Angliában az ügyintézés úgy néz ki, hogy "hívja fel az alábbi számot". S mivel bárki vissza akarhat hívni, nem árt, ha van egy UK mobiltelefon-számunk. Az O2-t ajánlom.

Pénz, bankkártya, hitelkártya

Mennyi pénzt kell vinni?

Minél többet£1000 font alatt meg se próbáljuk, hacsak nincs kint már rokonunk, aki segít anyagilag az elején valami kölcsönnel. Baráttól ne kérjünk kölcsönt, mert ha aztán nem jönnek be a számítások, s nem tudjuk visszafizetni, arra rámehet a barátság! Csak rokontól! Az otthon megspórolt pénz nem sokáig elég. Egy apró szoba bérlése is csillagászatinak tűnik a magyar fizetésekhez képest, angol minimálbérből (£5.93 font óránként) viszont könnyedén kigazdálkodható. Heti 90 font alatt szinte lehetetlen szobát bérelni, egész lakás bérlésében pedig ne is gondolkodjunk az első időkben, az ugyanis csak milliomos magyarok számára elérhető. Északabbra elképzelhető a heti 50-60 fontos szoba, de akkor készülj fel rá, hogy valami biztos nem lesz rendben. Pl. 20 ember egy házban... sosem jutsz a mosógéphez, mindig zörög valaki, hiszen sokan vannak, egyik éjjel jár haza, a másik hajnalban megy, valaki meg reggel,m más délután, aludni nem fogsz tudni soha, vagy utólag derül ki, hogy a számlákat mégsem tartalmazza.
A legelterjedtebb magyar bankkártyák vásárlásra csak Magyarországon használhatók!!!! A szokásos OTP Cirrus/Maestro a magyar határ túloldalán csak készpénzfelvétele jó, horribilis tranzakciós díj kíséretében, gyakran nevetséges átváltási árfolyamon, pl amikor az 1 font 320 forint, akkor lehet, hogy egy 10 fontos készpénzfelvételért a számládról levonnak nem 4200-at, mert olyan árfolyamon számoltak, plusz mellé megjelenik még egy 500 forintos tranzakciós díj (lehet, hogy 1000 forint is van az!), s végül a 3200 forintot érő 10 fontos beszerzése került neked 4700 forintba. A különbözetet a magyar tolvajbank zsebeli be, amelynek e szabad rablásért te még valószínűleg havi számlavezetési díjat is fizetni szoktál, hogy a bankelnök havonta vehessen új 80milliós autót.

Útlevél, személyi igazolvány

A legfontosabb mindenesetre az útlevél ÉS személyi igazolvány, az áttekintés részben kitértem rá, hogy miért mindkettő, valamint pénz. Cirrus/Maestro OTP-s bankkártyánkat akár otthon is hagyhatjuk. Csak magyarországi vásárlásra alkalmas, angol területen készpénzfelvételre jó csak, annak viszont horribilis tranzakciós díja van. Bank-kártyánk külföldi használhatóságával kapcsolatban forduljunk számlavezető bankunkhoz, de azért tartsuk magunkat a hiszem, ha látom hozzáálláshoz. Kiutazás előtt erősen ajánlom egy VISA vagy Mastercard beszerzését, legalább lesz mivel repülőjegyet foglalni. Az AXA banknál csináltathatsz bankszámlát egyszeri költséggel, VISA kártyával, utána meg egy év alatt megtérül, s ezentúl kevesebbet fizetsz nekik, mint amennyit a többi bank az évek alatt leszed.

Szállás az első napokban

Hotel vagy Hostel

Ha nem intéztünk otthonról szállást, kénytelenek leszünk hotelbe menni az első néhány napra. Van, akinek két nap elég, hogy aztán találjon egy olcsóbb szobát egy házban, de van akinek egy hét is kell. Nehéz megállapítani előre. Olcsó hotel a Travelodge vagy a Premier Inn, bár a magyar bérekhez viszonyítva az sem számít olcsónak. Én meg a Jurys Innnek dolgozom. :) az szép modern, nem angolos, mert ír cég.